AİLE ALBÜMÜ

YILDIRIM TÜRKER

14 HAZİRAN 2022

Kadınlar Günahtır

Kadın, günah. Dindarı için de laik olanı için de. Bütün kitaplarda sıralanmış ana günahların hepsinin üstündeki bulut. Baş günah.

YAZININ DEVAMI >
6 MAYIS 2022

Osman Kavala’nın Hükmü

Barış istiyorsak, hak ettiğimiz hayatı zalimlerden koparıp almak istiyorsak Osman’ı bu utanç verici mahkûmiyetten kurtarmak zorundayız. Yoksa topluca müebbet zulme çarptırılacağız.

YAZININ DEVAMI >
19 NİSAN 2022

Sokağın Tozu, İnkârın Tadı

Körlük konusunda pazardaki kadından çok mu farklı sözgelimi M. Yavaş’ın yakın geçmişindeki kan kızılı faşizan dilini hatırlatanları AKP’li, oyunbozan olarak işaret etmeleri?

YAZININ DEVAMI >
4 NİSAN 2022

Bu Kaçıncı Çocuk

Siz hayatınızın pamuk ipliğine bağlı olduğu, canınızın tedavülde beş para etmediği böyle bir dünyada yaşamaya var mısınız? Katledilmiş evladınızın hesabını sormaya korkarak susmak, susturulmak sizin devletinizle ilişkinizi nasıl etkiler?

YAZININ DEVAMI >
28 MART 2022

Aysel Tuğluk
Hâlâ Hücresinde

Aysel Tuğluk, unutuyor. Hafızası bunca acıyı taşıyamayıp usulca siliyor. Biz onun yerine de hatırlayalım. Aysel Tuğluk’u unutmayalım.

YAZININ DEVAMI >
21 MART 2022

Emine Şenyaşar’ın Çilesi

Onun sesi, onlarca yıldır cezasız kalmış katliamlarda hayatını kaybedenlerin sesi. Bu güç karşısında, yok edilen Kürt hayatlarını hâlâ hesabı sorulabilir bulmayan, gücün karşısında eğilip bükülen “Hukuk” en büyük sınavını belki de Emine Şenyaşar’ın bir türlü susturulamayan sesi karşısında verecek.

YAZININ DEVAMI >
14 MART 2022

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da

Kullandığı dil çoktan aşılmıştır. Kendi partisi için milat olan, Kürt halkı için de önemli bir dönüm noktası olacaksa, bu CHP’nin kesin tutumuna bağlıdır. “Demokrasiyi bir tesis edelim, sonra Kürtlere bakarız” kafasıyla yol alınamaz.

YAZININ DEVAMI >
7 MART 2022

Savaşın Aynası

Kendi hükümetinin saldırganlığını hazmedip başka diktatörlere saydırmanın hoppa körlüğü de umarım memleketimizin ibret defterinde yerini alıp gerçeğe yaklaştıran bir ayna olur.

YAZININ DEVAMI >
28 ŞUBAT 2022

Masa da Masa Olsa

Çünkü masa etrafındakiler, liyakat mesailerinde kol kola iş tutmuş, birbirlerinden el alıp el vermiş, aynı sülaleden küçük hırs yumaklarıydı. Zaten aynı siyasi oluşumlardan geliyor, aynı davalara yumruk taşıyor, aynı hesapları paylaşıyorlardı.

YAZININ DEVAMI >
14 ŞUBAT 2022

Meral Abla’nın
Demokratlık Günlüğü

Hafıza zafiyetimize inanan Meral Hanım, muhalefet özürlü CHP’nin yardımıyla yine sahneye, bu kez demokrasi mücahidesi olarak çıktı.

YAZININ DEVAMI >
7 ŞUBAT 2022

Sezen Aksu Meselesi

O, bir gönül beraberliği peşindedir. Safdilliği o derece derindir ki bunu başardığında herkesin ağzı açık kalmıştır. İnsana olan inancını hiç kaybetmemiş bir düşçüdür sonuçta. Taşkın bir şefkati vardır. Diken üstünde yaşar.

YAZININ DEVAMI >